FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Eye Bolt |
| Class | Class 4.6 |
| Eye Inside Dia. | 12 mm |
| Eye Outside Dia. | 25 mm |
| Eye Thickness | 14 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Hole Center-to-end Length | 70 mm |
| Length From Ream Center | 70.0mm |
| Length From Ream Center | 70 mm |
| Made In North America | No |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 4.6 |
| Material Quality Standards | Din 444 |
| Rod End Standards | Din 444 |
| Shank Diameter | 12 mm |
| Shank Type | External Threaded |
| Shoulder Style | Without Shoulder |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 30 mm |
| Thread Size | M12 x 1.75 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Type | Fixed Rod End |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.8 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 33.02 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Eye Outside Dia. | Length From Ream Center | Eye Thickness | Grade | Class | Shoulder Style | Overall Length | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
Z0040 | 1/4"-20 | 1/2" | 2" | 9/32" | - | - | Without Shoulder | 2 1/4" | 1 | €40.83 | |
![]() |
Z0041 | 3/8"-16 | 3/4" | 3" | 7/16" | - | - | Without Shoulder | 3 3/8" | 1 | €52.24 | |
![]() |
Z0042 | 1/2"-13 | 1" | 3 3/4" | 9/16" | - | - | Without Shoulder | 4 1/4" | 1 | €64.35 | |
![]() |
Z0043 | 1/2"-13 | 1" | 4" | 9/16" | - | - | Without Shoulder | 4 1/2" | 1 | €55.01 | |
![]() |
Z0044 | 5/8"-11 | 1 1/4" | 4 1/2" | 11/16" | - | - | Without Shoulder | 5 1/8" | 1 | €94.85 | |
![]() |
Z0046 | 5/8"-11 | 1 1/4" | 6" | 11/16" | - | - | Without Shoulder | 6 5/8" | 1 | €111.51 | |
![]() |
Z0047 | 3/4"-10 | 1 1/2" | 4 1/2" | 13/16" | - | - | Without Shoulder | 5 1/4" | 1 | €124.68 |
Explore Products
- BOSTON GEAR ORC6SBTLP63 Clutches and Brake
- HAYWARD PE025S1PFWF
- TB WOODS AP30A248 Spacer Assembly, 30 X 2.48 Size
- CALDWELL K90-8-7/24 Portable Gantry Crane 16000lb Max Height 7 Feet
- MASTER LOCK 8413CBL26 Braided Steel Python Keyed Lock Cable, 7.8m Length, 10mm Diameter
- WALTER TOOLS TCMT110204-MK4 WKK20S 6485398 Triangle Turning Insert, 1/4 Inch Inscribed Circle, Neutral, Mk4 Chip-Breaker
- AMERICAN WELDQUIP 75077076A Inner Tube, 500Cg
- GATES 10/5V1600 Banded V-Belt, 10 Strand, 160 Inch Outside Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Jobber Length Drill Bits
- Colorimeters
- Bench Grinder Accessories
- Tube Clamps
- Mortar and Pestle Sets
- ALLEGRO SAFETY Saran Air Double Bib Maintenance Free Hoods
- DAYMARK 921 Steam Resistant Gloves
- MECHANIX Carbon X Level 1 Heat Resistant Gloves
- IRONCAT Welding Gloves, Elkskin Leather, Pearl
- RUD CHAIN WPPH-VIP Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings
- QORPAK Polypropylene Jar
- GROTE Clearance Marker Lamp Rectangle
- PASS AND SEYMOUR Commercial Tamper-Resistant Single Single Receptacles
- CHICAGO FAUCETS Plumbing Parts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M16180.120.0070 Eye Bolt, M12x1.75 Thread Size, Steel, 70 mm Lg. From Ream Center, Blk Oxide
€107.42 /pack





