FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Eye Bolt |
| Class | Class 4.6 |
| Eye Inside Dia. | 10 mm |
| Eye Outside Dia. | 20 mm |
| Eye Thickness | 12 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Hole Center-to-end Length | 110 mm |
| Length From Ream Center | 110 mm |
| Length From Ream Center | 110.0mm |
| Made In North America | No |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 4.6 |
| Material Quality Standards | Din 444 |
| Rod End Standards | Din 444 |
| Shank Diameter | 10 mm |
| Shank Type | External Threaded |
| Shoulder Style | Without Shoulder |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 26 mm |
| Thread Size | M10 x 1.5 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Metric Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.89 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 33.02 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Eye Outside Dia. | Length From Ream Center | Eye Thickness | Grade | Class | Shoulder Style | Overall Length | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
Z0040 | 1/4"-20 | 1/2" | 2" | 9/32" | - | - | Without Shoulder | 2 1/4" | 1 | €40.83 | |
![]() |
Z0041 | 3/8"-16 | 3/4" | 3" | 7/16" | - | - | Without Shoulder | 3 3/8" | 1 | €52.24 | |
![]() |
Z0042 | 1/2"-13 | 1" | 3 3/4" | 9/16" | - | - | Without Shoulder | 4 1/4" | 1 | €64.35 | |
![]() |
Z0043 | 1/2"-13 | 1" | 4" | 9/16" | - | - | Without Shoulder | 4 1/2" | 1 | €55.01 | |
![]() |
Z0044 | 5/8"-11 | 1 1/4" | 4 1/2" | 11/16" | - | - | Without Shoulder | 5 1/8" | 1 | €94.85 | |
![]() |
Z0046 | 5/8"-11 | 1 1/4" | 6" | 11/16" | - | - | Without Shoulder | 6 5/8" | 1 | €111.51 | |
![]() |
Z0047 | 3/4"-10 | 1 1/2" | 4 1/2" | 13/16" | - | - | Without Shoulder | 5 1/4" | 1 | €124.68 |
Explore Products
- GRAINGER BULK-PS-ACB-2169 Plastic Sheet, 2.5 Inch Thick, 12 Inch Width x 48 Inch Length, Black
- FLINT & WALLING 138328 Assembly, Stage
- MITUTOYO 09AAA198 Adapter, 5C At100/0.005 mm Old Count
- BUSSMANN KTK-R-3-1/2 Fuse, Class CC, Fast Acting, 3 1/2 Amp, Cylindrical Body, Nonindicating
- EATON ECS98R1CAW-C1C47 Combo Soft Starter, Reduced Voltage, 460V, 70A Circuit Breaker Rating
- MILWAUKEE VALVE HP3LSS4113 080 Butterfly valve, High Performance, 300 Lbs Lug, Stainless Steel, 8 Inch Valve Size
- GRAINGER U31810.013.0050 Self Drilling Tapping Screw, 6-20 Thread Size, Steel, 1/2 In Lg.
Explore More
- KEYSHAFT
- Expanding Drums
- Full-View Sight Flow Indicators
- Locker Accessories
- Rags
- Flange Coupling Accessories
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL Apparel Indura Fire Retardant Coveralls
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 11 Inch, Red
- JOHN GUEST Metric Male Connectors, BSPP Thread, Acetal Black
- ANVIL ASDAKCLAMP Series Dakota Rigid IPS Smart Clamps
- OSG VC-10 Tap, TiCN Finish
- LOUISVILLE Two-Person Scaffolding Stage
- GRAINGER Storage Master Series Piano Boxes
- INSTOCK Garment and Coat Racks
- BISHOP-WISECARVER MinVee Series Track Supports
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M16180.100.0110 Eye Bolt, M10x1.5 Thread Size, Steel, 110 mm Lg. From Ream Center, Blk Oxide
€244.27 /pack





