FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Lock Nut |
| Class | Class 8 |
| Dimensional Standards | D982 |
| Finish | Zinc Plated |
| Hex Height | 11.5 mm |
| Hex Type | High Hex |
| Hex Width | 17 mm |
| Lock Type | Nylon Insert |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Nut Height | 11.5 mm |
| Nut Type | Nylon Insert Lock Nut |
| Nut Type | Nylon Insert |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | M10 x 1.5 |
| Thread Type | Metric |
| Type | High Hex |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.16 |
| Ship height (cm) | 3.3 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 10.16 |
Product Details:
- Locknut Series : Metric High
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Hex Width | Hex Height | Nut Height | Hex Type | Nut Type | Type | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M12600.050.0001 | M5 x 0.8 | 8 mm | 6.296875 mm | 6.3 mm | High Hex | Nylon Insert | High Hex | Steel | 100 | €11.35 | |
![]() |
M12600.060.0001 | M6 x 1 | 10 mm | 8 mm | 8 mm | High Hex | Nylon Insert | High Hex | Steel | 100 | €13.23 | |
![]() |
M12600.080.0001 | M8 x 1.25 | 13 mm | 9.5 mm | 9.5 mm | High Hex | Nylon Insert | High Hex | Steel | 100 | €22.84 | |
![]() |
M12600.120.0001 | M12 x 1.75 | 19 mm | 14 mm | 14 mm | High Hex | Nylon Insert | High Hex | Steel | 100 | €70.70 | |
![]() |
M12600.140.0001 | M14 x 2 | 22 mm | 16 mm | 16 mm | High Hex | Nylon Insert | High Hex | Steel | 50 | €41.99 | |
![]() |
M12600.160.0001 | M16 x 2 | 24 mm | 18 mm | 18 mm | High Hex | Nylon Insert | High Hex | Steel | 50 | €69.09 | |
![]() |
M12600.180.0001 | M18 x 2.5 | 27 mm | 20 mm | 20 mm | High Hex | Nylon Insert | High Hex | Steel | 50 | €101.09 |
Explore Products
- FABORY M39350.020.0050 Cotter Pin, 50 mm Lg., Low Carbon Steel, 2 mm Pin Dia., Extended Prong, Zn Plated
- SPEC E03600311000S Extension Spring, Stainless Steel, 1 Inch Overall Length, Full Twist Loops
- TURNSTILE 1102-SS-FE Turnstile, 2-Way, Mechanical, Right Hand, 36 in Overall Ht, Brushed Finish
- TITAN FASTENERS ARA21X
- EATON 10250T185HLGP06 Pushbutton, Watertight And Oiltight, Led, Transformer, Green, Plastic, 600 V
- YELLOW JACKET 60099 Replacement Cutting Wheel
- SMC VALVES VS7-6-FHG-D-3-Q Solenoid Valve, 4/5 Port Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanitary Check Valves
- Air Hammers
- Air Compressor Pumps
- Recorder Datalogger Accessories
- Toolboard and Bin Storage Trucks
- DESTACO 305, 307, 309 Series Hold Down Clamps
- CONDOR Cowhide Leather Blue/Gray Palm Gloves
- RUD CHAIN RM Eye Nuts, Metric Thread
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 89 mm Opening
- ANVIL C120 Series Cable Studs
- FERVI Degreaser Cleaning Tanks
- PHILIPS ADVANCE HID Capacitors
- CLEVELAND VIBRATOR CO. CM Series Electromagnetic Vibrators with VIC Controller, 1 Phase
- BANJO FITTINGS Polypropylene Ball Valves, 4-Bolt
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M12600.100.0001 Locknut, M10x1.5 Thread Size, Nylon Insert, 17 mm Hex Wd., High Hex, Zn Plated
€46.47 /pack







