FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Nut |
| Class | Class 4 |
| Dimensional Standards | Din 439B |
| Finish | Zinc Plated |
| Height | 13.5 mm |
| Hex Height | 13.5 mm |
| Hex Type | Thin Hex |
| Hex Width | 41 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 4 |
| Nut Type | Thin Nut |
| Nut Type | Thin Hex |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | M27 x 1.5 |
| Thread Type | Fine |
| Width | 41 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- BLACKBURN (T&B) 54813 Copper Two Way Splice, Long Barrel, 35kV Max, Wire Size 250 kcmil
- OSG 901-1000-60 Cylinder Bur SA, Cylinder, SA-9, Single Cut, 25 x 25 mm Head, 1/4 Inch Shank
- MAIN FILTER INC. MF0168255 290H6LL2P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 6.06 Inch Height
- 80/20 11-6316 M6 x 16 mm BHSCS, Black
- GRAINGER ZPS72014C24 Socket Head Cap Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, Flanged Std, 1 15/16 In Lg., Plain, Alu
- PLAST-O-MATIC CAFE1-1-037VT-CP Electrically Actuated Ball Valve, FKM Seal, NPT Threaded Connection, CPVC, 3/8 Inch Size
- TOUGH GUY 402W10 16 Inch Non-Woven Round Cleaning Pad, 175 to 600 rpm, Blue
- STEEL GRIP 451 GOLD LEXAN Gold Lens
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatically Actuated Butterfly Valves
- Fuse Pullers
- Hydraulic High Pressure Hose Assy.
- Specialty Anchors
- Push Nuts and Retainers
- LEATHERHEAD TOOLS Pro Lite Series Pike Poles
- CASH VALVE Vacuum Valves, Type D-51
- ANVIL 2143 Series Caps, Forged Steel, Threaded
- RUD CHAIN PP-VIP So-Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings, Metric Thread
- VELVAC Back up Alarm
- HOFFMAN Panel Adapters
- ANVIL Steel Side Beam Brackets
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Nipples, 1 Inch Diameter, Threaded One End
- STARRETT 92552 Series Advanz Carbide Tipped Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M11380.270.0150 Hex Nut, M27x1.5 Thread Size, Steel, 13.5 mm Ht., 41 mm Wd., Zn Plated, Thin Hex
€52.51 /pack
