FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Nut |
| Class | Class 4 |
| Dimensional Standards | Din 439B |
| Finish | Zinc Plated |
| Height | 12 mm |
| Hex Height | 12 mm |
| Hex Type | Thin Hex |
| Hex Width | 36 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 4 |
| Nut Type | Thin Nut |
| Nut Type | Thin Hex |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | M24 x 1.5 |
| Thread Type | Fine |
| Width | 36 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.46 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- EUCHNER CET3-AP-CRA-AH-50X-SI-C2333-114223 Locking Safety Switch
- SPEARS VALVES 5807-16912 Swing Joint Riser, MPT x MPT, 2 Inch, 1-1/4 x 1-1/2, PVC
- MAIN FILTER INC. MF0823163 600258938 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 25 Micron Rating, Viton Seal, 3.85 Inch Height
- ANVIL 0338223944 3 Standard X11/2 Extra Heavy Eccentric Thread Both Ends Swage Nipple
- RAIN BIRD 15CSTC1 Spray Head Nozzle Pvc 0.89 To 1.21 Gpm
- ADAPT-ALL 5077S-12-08C Elbow, 90 deg., Male S12 DIN Tube x Male 0.5 ORB, Carbon Steel, Heavy Duty
- MICRO 100 LT-750 Screw Machine Tool, 0.75 Inch Square Shank, 0.263 Inch Brazed Width, 1.345 Inch Length
- LIFT-ALL KEN20KX3 Roundsling Endless 3 Feet Length 20000 Lb Capacity
Explore More
- KEYSHAFT
- PTAC and PTHP Accessories
- Power Miter Saw Accessories
- Audible Device Covers and Guards
- Caliper Accessories
- Metal Flexible Conduit
- CONDOR High Visibility Orange Palm Gloves
- VIBCO VMW Series Electric Vibrators
- KEO Dovetail Cutters
- JOHNSON CONTROLS Temperature Sensor
- PALMGREN Bench Drill Presses
- SPEARS VALVES PVC 125 PSI Fabricated Fitting 45 Deg. Elbows, Gasket x Gasket
- EATON Danfoss RV5-10 Series Pressure Control Valves
- TOTELINE Stacking Containers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M11380.240.0150 Hex Nut, M24x1.5 Thread Size, Steel, 12 mm Ht., 36 mm Wd., Zn Plated, Thin Hex
€85.22 /pack
