GRAINGER M10C35KCS Socket Head Cap Screw, M10-1.5 Thread Size, 35 mm Length Black Oxide, Alloy Steel, 100 PK | CQ4WYP 5YRF7
GRAINGER M10C35KCS Socket Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Std, 35 mm Lg., 10 mm Head Ht.
Item: CQ4WYPModel: M10C35KCSCross Ref: 5YRF7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Combined Material & Grade Grade Alloy Steel
Dimensional Standards ASME B18.3
Head Diameter 16 mm
Material Quality Standards Astm A574
Material Type Steel
Maximum Temperature 400°F
Min. Temp. -20°F
Minimum Thread Length 35 mm
Screw Length 35 mm
System Of Measurement Metric
Thread Direction Right Hand
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 2.98
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.