GRAINGER M07160.200.0055 Socket Head Cap Screw Class 8.8 Steel M20 x 2.50, 55mm Length, 10PK | AH7UUA 38DE44
GRAINGER M07160.200.0055 Socket Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Cyl., 55 mm Lg., 20 mm Head Ht.
Item: AH7UUAModel: M07160.200.0055Cross Ref: 38DE44
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Class 8.8
Combined Material & Grade Class 8 Steel
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 10
Drive Size 17 mm
Drive Type Socket
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 30 mm
Head Height 20 mm
Head Type Standard
Length 55 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 800 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 55 mm
Screw Length 55 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 55 mm