GRAINGER M07160.200.0045 Socket Head Cap Screw Class 8.8 Steel M20 x 2.50, 45mm Length, 10PK | AH7UTY 38DE42
GRAINGER M07160.200.0045 Socket Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Cyl., 45mm Lg., 20mm Head Ht., Zn Plated, Steel
Item: AH7UTYModel: M07160.200.0045Cross Ref: 38DE42
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 10
Drive Size 17 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 30 mm
Head Height 20 mm
Head Type Standard
Length 45 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 45 mm
Screw Length 45 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 45 mm