GRAINGER M07160.180.0060 Socket Head Cap Screw Class 8.8 Steel M18 x 2.50, 60mm Length, 10PK | AH7UTU 38DE38
GRAINGER M07160.180.0060 Socket Head Cap Screw, M18x2.5 Thread Size, Cyl., 60 mm Lg., 18 mm Head Ht.
Item: AH7UTUModel: M07160.180.0060Cross Ref: 38DE38
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 10
Drive Size 14 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 27 mm
Head Height 18 mm
Head Type Standard
Length 60 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 60 mm
Screw Length 60 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 60 mm