GRAINGER M07160.160.0110 Socket Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Cylindrical, 110 mm Lg., 16 mm Head Ht.
Item: AH7UTLModel: M07160.160.0110Cross Ref: 38DE31
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 10
Drive Size 14 mm
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 24 mm
Head Height 16 mm
Length 110 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 60 mm
Screw Length 110 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 60 mm