GRAINGER M07160.160.0055 Socket Head Cap Screw Class 8.8 Steel M16 x 2.00, 55mm Length, 25PK | AH7UTD 38DE24
GRAINGER M07160.160.0055 Socket Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Cyl., 55mm Lg., 16mm Head Ht., Zn Plated, Steel
Item: AH7UTDModel: M07160.160.0055Cross Ref: 38DE24
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 25
Drive Size 14 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 24 mm
Head Height 16 mm
Head Type Standard
Length 55 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 55 mm
Screw Length 55 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 55 mm