GRAINGER M07160.140.0035 Socket Head Cap Screw Class 8.8 Steel M14 x 2.00, 35mm Length, 50PK | AH7URL 38DE08
GRAINGER M07160.140.0035 Socket Head Cap Screw, M14x2 Thread Size, Cylindrical, 35 mm Lg., 14 mm Head Ht.
Item: AH7URLModel: M07160.140.0035Cross Ref: 38DE08
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 50
Drive Size 12 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 21 mm
Head Height 14 mm
Head Type Standard
Length 35 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 35 mm
Screw Length 35 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 35 mm