GRAINGER M07160.120.0085 Socket Head Cap Screw Class 8.8 Steel M12 x 1.75, 85mm Length, 25PK | AH7URA 38DD97
GRAINGER M07160.120.0085 Socket Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Cyl., 85 mm Lg., 18 mm Head Dia.
Item: AH7URAModel: M07160.120.0085Cross Ref: 38DD97
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Class 8.8
Drive Size 10 mm
Drive Type Hex Socket
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 18 mm
Head Height 12 mm
Head Type Cylindrical
Length 85 mm
Thread Direction Right Hand
Thread Length 50 mm