GRAINGER M07160.120.0070 Socket Head Cap Screw Class 8.8 Steel M12 x 1.75, 70mm Length, 25PK | AH7UQX 38DD94
GRAINGER M07160.120.0070 Socket Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Cylindrical, 70 mm Lg.
Item: AH7UQXModel: M07160.120.0070Cross Ref: 38DD94
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 25
Drive Size 10 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 18 mm
Head Height 12 mm
Head Type Standard
Length 70 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 50 mm
Screw Length 70 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 50 mm