GRAINGER M07160.120.0020 Socket Head Cap Screw Class 8.8 Steel M12 x 1.75, 20mm Length, 50PK | AH7UQL 38DD84
GRAINGER M07160.120.0020 Socket Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Cyl., 20 mm Lg., 18 mm Head Dia.
Item: AH7UQLModel: M07160.120.0020Cross Ref: 38DD84
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 50
Drive Size 10 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 18 mm
Head Height 12 mm
Head Type Standard
Length 20 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 20 mm
Screw Length 20 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 20 mm