GRAINGER M07160.080.0030 Socket Head Cap Screw Class 8.8 Steel M8 x 1.25, 30mm Length, 100PK | AH7UNP 38DD41
GRAINGER M07160.080.0030 Socket Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Cyl., 30 mm Lg., 8 mm Head Ht.
Item: AH7UNPModel: M07160.080.0030Cross Ref: 38DD41
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 100
Drive Size 6 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 13 mm
Head Height 8 mm
Head Type Standard
Length 30 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 30 mm
Screw Length 30 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm