GRAINGER M07160.060.0080 Socket Head Cap Screw Class 8.8 Steel M6 x 1.00, 80mm Length, 50PK | AH7UNC 38DD30
GRAINGER M07160.060.0080 Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Cylindrical, 80 mm Lg., 6 mm Head Ht.
Item: AH7UNCModel: M07160.060.0080Cross Ref: 38DD30
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Class Class 8.8
Combined Material & Grade Class 8 Steel
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 50
Drive Size 5 mm
Drive Type Socket
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 10 mm
Head Height 6 mm
Head Type Standard
Length 80 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 800 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 30 mm
Screw Length 80 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm