GRAINGER M07160.060.0050 Socket Head Cap Screw Class 8.8 Steel M6 x 1.00, 50mm Length, 100PK | AH7UMW 38DD24
GRAINGER M07160.060.0050 Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Cylindrical, 50 mm Lg., 6 mm Head Ht.
Item: AH7UMWModel: M07160.060.0050Cross Ref: 38DD24
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Class 8.8
Drive Size 5 mm
Drive Type Hex Socket
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 10 mm
Head Height 6 mm
Head Type Cylindrical
Length 50 mm
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm