GRAINGER M07160.060.0016 Socket Head Cap Screw Class 8.8 Steel M6 x 1.00, 16mm Length, 100PK | AH7UML 38DD15
GRAINGER M07160.060.0016 Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Cylindrical, 16 mm Lg., 6 mm Head Ht.
Item: AH7UMLModel: M07160.060.0016Cross Ref: 38DD15
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Class 8.8
Color Silver
Display Qty 100
Drive Size 5 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 10 mm
Head Height 6 mm
Head Type Standard
Length 16 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 16 mm
Screw Length 16 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Fit 6G
Thread Length 16 mm