FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Color | Silver |
| Combined Material & Grade | Class 8 Steel |
| Dimensional Standards | Din 912 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 5 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | Rockwell C22-C34 |
| Head Dia. | 10 mm |
| Head Height | 6 mm |
| Head Type | Standard |
| Length | 16 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Material Type | Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Tensile Strength | 800 N/sq. mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 16 mm |
| Screw Length | 16 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 6G |
| Thread Length | 16 mm |
| Thread Size | M6 x 1 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.57 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 16.51 |
| Ship width (cm) | 11.43 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Thread Style | Drive Size | Head Dia. | Head Height | Min. Tensile Strength | Hardness | Temp. Range | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U07001.011.0025 | #4-40 | Fully Threaded | 3/32" | 0.183" | 0.112" | 180000 psi | Rockwell C37-C45 | -50°F to +550°F | 100 | €18.40 | |
![]() |
U07001.011.0037 | #4-40 | Fully Threaded | 3/32" | 0.183" | 0.112" | 180000 psi | Rockwell C37-C45 | -50°F to +550°F | 100 | €23.52 | |
![]() |
U07001.011.0050 | #4-40 | Fully Threaded | 3/32" | 0.183" | 0.112" | 180000 psi | Rockwell C37-C45 | -50°F to +550°F | 100 | €19.84 | |
![]() |
U07001.011.0075 | #4-40 | Fully Threaded | 3/32" | 1/4" | 0.112" | 180000 psi | Rockwell C37-C45 | -50°F to +550°F | 100 | €20.80 | |
![]() |
U07001.011.0100 | #4-40 | Partially Threaded | 3/32" | 1/4" | - | 180000 psi | Rockwell C37-C45 | -50°F to +550°F | 100 | €70.70 | |
![]() |
U07001.013.0062 | #6-32 | Fully Threaded | 7/64" | 1/4" | 1/8" | 180000 psi | Rockwell C37-C45 | -50°F to +550°F | 100 | €18.84 | |
![]() |
U07001.013.0075 | #6-32 | - | 7/64" | 0.226" | 0.138" | 180000 psi | Rockwell C37-C45 | -50°F to +550°F | 100 | €20.46 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC KPAL257548 High Pressure Sodium Light Fixture, 250W, 3/4 Inch Npt Hub Size
- DBI-SALA 7100270185 1500133 Bucket, Hand Tools/Power Tools/Small Parts, Carabiner, Drawstring, 15 Inch Height
- T&S 001018-45 Santoprene Washer/Gasket
- APPLETON ELECTRIC MGSW50J120 High Pressure Sodium Ballast, 50W Rating
- REGAL 008070AS25 Spiral Point Tap, #3-56 Size, H2 Limit, 2 Flutes, Plug With Tin Coating
- EATON FAZ-B4/2-NA
- GRAINGER 18F1.5X3-6 Carbon Steel Rectangular Bar, 1.5 Inch Thick, -0.004 In, 3 Inch X 6 Inch Nominal Size
- NIBCO NLQ110N LC-2000 Butterfly Valve, Lug, 12 Inch Size, 200 PSI, EPDM, Cast Iron
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable Reels
- DC Power Supplies
- Specialty Mats
- Cobalt End Mills
- Handle Nuts
- AKRO-MILS 30040 Shelfmax Shelf Bins
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Acetal White
- TEMPCO CRA Series Linear Housings / E-Mitters
- ANVIL 2153 Series Socket Weld Cross Fittings, Forged Steel
- METRO Push Handle
- WATTS RK-800 Series Backflow Preventer Repair Kit
- MORSE CUTTING TOOLS 2095 Series High Performance Taps, Spiral Point
- ZSI-FOSTER 6100 Series Flanges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M07160.060.0016 Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Cylindrical, 16 mm Lg., 6 mm Head Ht.
€17.36 /pack







