GRAINGER M07160.050.0070 Socket Head Cap Screw Class 8.8 Steel M5 x 0.80, 70mm Length, 100PK | AH7UME 38DD09
GRAINGER M07160.050.0070 Socket Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Cylindrical, 70 mm Lg.
Item: AH7UMEModel: M07160.050.0070Cross Ref: 38DD09
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Display Qty 100
Drive Size 4 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 8.5 mm
Head Height 5 mm
Head Type Standard
Length 70 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 25 mm
Screw Length 70 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 25 mm