GRAINGER M07160.050.0012 Socket Head Cap Screw Class 8.8 Steel M5 x 0.80, 12mm Length, 100PK | AH7ULT 38DC97
GRAINGER M07160.050.0012 Socket Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Cylindrical, 12 mm Lg., 5 mm Head Ht.
Item: AH7ULTModel: M07160.050.0012Cross Ref: 38DC97
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Display Qty 100
Drive Size 4 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 8.5 mm
Head Height 5 mm
Head Type Standard
Length 12 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 12 mm
Screw Length 12 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 12 mm