GRAINGER M07160.040.0035 Socket Head Cap Screw Class 8.8 Steel M4 x 0.70, 35mm Length, 100PK | AH7ULH 38DC88
GRAINGER M07160.040.0035 Socket Head Cap Screw, M4x0.7 Thread Size, Cylindrical, 35 mm Lg., 4 mm Head Ht.
Item: AH7ULHModel: M07160.040.0035Cross Ref: 38DC88
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Display Qty 100
Drive Size 3 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 7 mm
Head Height 4 mm
Head Type Standard
Length 35 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 25 mm
Screw Length 35 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 25 mm