GRAINGER M07160.040.0025 Socket Head Cap Screw Class 8.8 Steel M4 x 0.70, 25mm Length, 100PK | AH7ULF 38DC86
GRAINGER M07160.040.0025 Socket Head Cap Screw, M4x0.7 Thread Size, Cylindrical, 25 mm Lg., 4 mm Head Ht.
Item: AH7ULFModel: M07160.040.0025Cross Ref: 38DC86
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Class Class 8.8
Combined Material & Grade Class 8 Steel
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 100
Drive Size 3 mm
Drive Type Socket
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 7 mm
Head Height 4 mm
Head Type Standard
Length 25 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 800 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 25 mm
Screw Length 25 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 25 mm