GRAINGER M07151.100.0020 Socket Head Cap Screw Button Steel M10 x 1.50, 20mm Length, 100PK | AH7UJP 38DC48
GRAINGER M07151.100.0020 Socket Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Button, 20mm Lg., 5.5mm Head Ht., Zn Plated, Steel
Item: AH7UJPModel: M07151.100.0020Cross Ref: 38DC48
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Iso 7380-1
Display Qty 100
Drive Size 8 mm
Drive Type Socket
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 17.5 mm
Head Height 5.5 mm
Head Type Button
Length 20 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 20 mm
Screw Length 20 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 20 mm