GRAINGER M07151.050.0030 Socket Head Cap Screw Button Steel M5 x 0.80, 30mm Length, 100PK | AH7UGX 38DC09
GRAINGER M07151.050.0030 Socket Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Button, 30mm Lg., 2.75mm Head Ht., Zn Plated, Steel
Item: AH7UGXModel: M07151.050.0030Cross Ref: 38DC09
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Iso 7380-1
Display Qty 100
Drive Size 4 mm
Drive Type Socket
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 9.5 mm
Head Height 2.75 mm
Head Type Button
Length 30 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 30 mm
Screw Length 30 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm