GRAINGER M07150.120.0080 Socket Head Cap Screw Button Steel M12 x 1.75, 80mm Length, 25PK | AH7UFF 38DA70
GRAINGER M07150.120.0080 Socket Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Button, 80 mm Lg.
Item: AH7UFFModel: M07150.120.0080Cross Ref: 38DA70
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Iso 7380-1
Display Qty 25
Drive Size 10 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 21 mm
Head Height 6.6 mm
Head Type Button
Length 80 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 50 mm
Screw Length 80 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 50 mm