FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Head Cap Screw |
| Class | Class 10.9 |
| Combined Material & Grade | Class 10.9 Steel |
| Dimensional Standards | Iso 7380-1 |
| Display Qty | 50 |
| Drive Size | 10 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C32-C39 |
| Head Dia. | 21 mm |
| Head Height | 6.6 mm |
| Head Type | Button |
| Length | 45 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 10.9 |
| Material Type | Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Tensile Strength | 1200 N/sq. mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 45 mm |
| Screw Length | 45 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 145000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 45 mm |
| Thread Size | M12 x 1.75 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.06 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- PIP 50-N2272G/L Hand Protection Chemical Resistant Coated Gloves, L, Natural, Dozen
- GATES 7859-2100 Taper-Lock Bushing With 1 Inch Bore
- KIPP K1594.082 Cap Nut, M8 Thread Size, 16 mm Overall Ht., 13 mm Hex Wd., EPDM Seal
- APPLETON ELECTRIC TMCX075NB Cable Connector
- BABCOCK DAVIS BNWC1224 Architectural Access Door, 12 in, 24 in, 12 1/4 in, 24 1/4 in, Uninsulated, Steel
- EATON LT9500AA Molded Case Circuit Breaker Accessory, 500 A, 4 Pole, Frame L, Adjustable Thermal Magnetic
- GRAINGER BULK-RS-S40-30 Silicone Roll, 36 Inch X 30 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 40A, Silicone Adhesive Backed, Red
- WALTER TOOLS G1011.2020R-2T8GX16 Indexable Parting and Grooving Tool Holder, Novex-Cut, Radial Grooving
Explore More
- KEYSHAFT
- Table Numbers and Card Holders
- Wall and Yard Hydrant Accessories
- Confined Space Tripods
- Oil Seals
- Titanium Rods
- DESTACO 460/480 Series Squeeze Action Plier Clamps
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, White
- LITTLE GIANT LADDERS Super Duty Aluminum Articulated Extendable Ladders
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU11800 Gas Springs
- ULTRATECH Ultra Containment Berms, Stake Wall
- VESTIL FEG Series Foam Edge Guards
- DAYTON 5VX Type Cogged V Belts
- SIEMENS BF Series Bolt-On Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M07150.120.0045 Socket Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Button, 45 mm Lg.
€80.97 /pack
