GRAINGER M07150.120.0040 Socket Head Cap Screw Button Steel M12 x 1.75, 40mm Length, 50PK | AH7UEZ 38DA64
GRAINGER M07150.120.0040 Socket Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Button, 40mm Lg., 6.6mm Head Ht., Blk Oxide, Steel
Item: AH7UEZModel: M07150.120.0040Cross Ref: 38DA64
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Class Class 10.9
Combined Material & Grade Class 10.9 Steel
Dimensional Standards Iso 7380-1
Display Qty 50
Drive Size 10 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 21 mm
Head Height 6.6 mm
Head Type Button
Length 40 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 10.9
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 1200 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 40 mm
Screw Length 40 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 40 mm