GRAINGER M07150.120.0030 Socket Head Cap Screw Button Steel M12 x 1.75, 30mm Length, 50PK | AH7UEX 38DA62
GRAINGER M07150.120.0030 Socket Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Button, 30mm Lg., 6.6mm Head Ht., Blk Oxide, Steel
Item: AH7UEXModel: M07150.120.0030Cross Ref: 38DA62
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Iso 7380-1
Display Qty 50
Drive Size 10 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 21 mm
Head Height 6.6 mm
Head Type Button
Length 30 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 30 mm
Screw Length 30 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm