GRAINGER M07150.100.0012 Socket Head Cap Screw Button Steel M10 x 1.50, 12mm Length, 100PK | AH7UEG 38DA48
GRAINGER M07150.100.0012 Socket Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Button, 12 mm Lg.
Item: AH7UEGModel: M07150.100.0012Cross Ref: 38DA48
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Iso 7380-1
Display Qty 100
Drive Size 8 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 17.5 mm
Head Height 5.5 mm
Head Type Button
Length 12 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 12 mm
Screw Length 12 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 12 mm