GRAINGER M07150.040.0030 Socket Head Cap Screw Button Steel M4 x 0.70, 30mm Length, 100PK | AH7UCR 38DA11
GRAINGER M07150.040.0030 Socket Head Cap Screw, M4x0.7 Thread Size, Button, 30mm Lg., 2.2mm Head Ht., Blk Oxide, Steel
Item: AH7UCRModel: M07150.040.0030Cross Ref: 38DA11
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Iso 7380-1
Display Qty 100
Drive Size 3 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 7.6 mm
Head Height 2.2 mm
Head Type Button
Length 30 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 16 mm
Screw Length 30 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 16 mm