GRAINGER M07150.030.0025 Socket Head Cap Screw Button Steel M3 x 0.50, 25mm Length, 100PK | AH7UCG 38DA02
GRAINGER M07150.030.0025 Socket Head Cap Screw, M3x0.5 Thread Size, Button, 25mm Lg., 1.65mm Head Ht., Blk Oxide, Steel
Item: AH7UCGModel: M07150.030.0025Cross Ref: 38DA02
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Class 10.9
Combined Material & Grade Class 10.9 Steel
Dimensional Standards Iso 7380-1
Display Qty 100
Drive Size 2.5 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 5.7 mm
Head Height 1.65 mm
Head Type Button
Length 25 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 10.9
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 1200 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 12 mm
Screw Length 25 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 12 mm