GRAINGER M07150.030.0016 Socket Head Cap Screw Button Steel M3 x 0.50, 16mm Length, 100PK | AH7UCC 38CZ99
GRAINGER M07150.030.0016 Socket Head Cap Screw, M3x0.5 Thread Size, Button, 16mm Lg., 1.65mm Head Ht., Blk Oxide, Steel
Item: AH7UCCModel: M07150.030.0016Cross Ref: 38CZ99
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Class Class 10.9
Drive Size 2.5 mm
Drive Type Hex Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 5.7 mm
Head Height 1.65 mm
Head Type Button
Length 16 mm
Material Steel
Min. Tensile Strength 1200 N/sq. mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Thread Direction Right Hand
Thread Length 12 mm