GRAINGER M07141.100.0045 Socket Head Cap Screw Button Flanged Steel M10 x 1.50, 45mm Length, 50PK | AH7UBU 38CZ91
GRAINGER M07141.100.0045 Socket Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Button Flanged, 45 mm Lg., Zn Plated
Item: AH7UBUModel: M07141.100.0045Cross Ref: 38CZ91
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Class 10.9
Combined Material & Grade Class 10.9 Steel
Dimensional Standards Iso 7380-2
Display Qty 50
Drive Size 6 mm
Drive Type Socket
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 17.5 mm
Head Height 5.5 mm
Head Type Button Flanged
Length 45 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 10.9
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 1200 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 40 mm
Screw Length 45 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 40 mm