GRAINGER M07141.060.0030 Socket Head Cap Screw Button Flanged Steel M6 x 1.00, 30mm Length, 100PK | AH7UAX 38CZ71
GRAINGER M07141.060.0030 Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Button Flanged, 30mm Lg., 10.5mm Head Dia.
Item: AH7UAXModel: M07141.060.0030Cross Ref: 38CZ71
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Class 10.9
Combined Material & Grade Class 10.9 Steel
Dimensional Standards Iso 7380-2
Display Qty 100
Drive Size 4 mm
Drive Type Socket
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 10.5 mm
Head Height 3.3 mm
Head Type Button Flanged
Length 30 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 10.9
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 1200 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 30 mm
Screw Length 30 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm