FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Head Cap Screw |
| Class | Class 10.9 |
| Color | Silver |
| Combined Material & Grade | Class 10.9 Steel |
| Dimensional Standards | Iso 7380-2 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 4 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | Rockwell C32-C39 |
| Head Dia. | 10.5 mm |
| Head Height | 3.3 mm |
| Head Type | Button Flanged |
| Length | 20 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 10.9 |
| Material Type | Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Tensile Strength | 1200 N/sq. mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 20 mm |
| Screw Length | 20 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 145000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 6G |
| Thread Length | 20 mm |
| Thread Size | M6 x 1 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Details:
- Vented Hole Size : Not Vented
Explore Products
- SPEARS VALVES 350-102439 Reducer Tee, Gasket x Gasket x FPT, Class 200, 8 x 3 Size, PVC
- OSBORN 0002613364
- VERMONT GAGE 911318650 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.1865 Inch Size
- GRAINGER 9779_36_36 Stainless Steel Sheet 347, 36 Inch X 36 Inch Size, 0.02 Inch Thick, 94 Rockwell Hardness
- REGAL 007077AS43 Spiral Point Tap, 3/8-16 Size, H4 Limit, 3 Flutes, Plug With Steam Oxide
- APPROVED VENDOR 1UAY9 Disc Spring Polypropylene Wave 17-7 Ph Stainless Steel 0.010
- CCL 72723 Rim Right-Hand Deadbolt 1/2 Inch Length x 3/4 Inch Width
- EATON SOX23212B3970M0011 Positive Ground Solar Inverter, 300 to 600 VDC Input, 480 VAC Output
Explore More
- KEYSHAFT
- Horizontal Handle Toggle Clamps
- Masonry Drill Bits
- Pipe Insulation Wrap
- Direct Drive Tubeaxial Fans
- Vacuum Pad Adaptors
- DESTACO 213 Series Horizontal Hold Down Clamps
- REVCOR Propeller, 16 inch
- AKRO-MILS 35190 Nest And Stack Totes
- MEMPHIS GLOVE Ultratech General Purpose Gloves
- ANVIL 261SSG Series Riser Clamps, 304 Stainless Steel
- TSUBAKI Power Lock(r) Ke Series
- BUSSMANN 24 Series Specialty Fuses
- COOPER B-LINE B172-22A Series Four Hole Splice Clevises
- SMC VALVES Mts Series Non Rot Spline Cylinder
- WERMA 828 Series Visual 98mm Tube Mount Beacons
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M07141.060.0020 Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Button Flanged, 20mm Lg., 10.5mm Head Dia.
€19.49 /pack
