GRAINGER M07080.240.0040 Socket Head Cap Screw Low Steel M24 x 3.00, 40mm Length, 10PK | AH7TWN 38CY68
GRAINGER M07080.240.0040 Socket Head Cap Screw, M24x3 Thread Size, Low, 40 mm Lg., 13 mm Head Ht., Plain
Item: AH7TWNModel: M07080.240.0040Cross Ref: 38CY68
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 7984
Display Qty 10
Drive Size 19 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 36 mm
Head Height 13 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 40 mm
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 800 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 40 mm
Screw Length 40 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 40 mm