GRAINGER M07080.160.0080 Socket Head Cap Screw Low Steel M16 x 2.00, 80mm Length, 10PK | AH7TWG 38CY62
GRAINGER M07080.160.0080 Socket Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Low, 80 mm Lg., 9 mm Head Ht., Plain
Item: AH7TWGModel: M07080.160.0080Cross Ref: 38CY62
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 7984
Display Qty 10
Drive Size 14 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 24 mm
Head Height 9 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 80 mm
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 800 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 55 mm
Screw Length 80 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 55 mm