GRAINGER M07080.120.0070 Socket Head Cap Screw Low Steel M12 x 1.75, 70mm Length, 25PK | AH7TVX 38CY53
GRAINGER M07080.120.0070 Socket Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Low, 70 mm Lg., 7 mm Head Ht., Plain
Item: AH7TVXModel: M07080.120.0070Cross Ref: 38CY53
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 7984
Display Qty 25
Drive Size 10 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 18 mm
Head Height 7 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 70 mm
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 800 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 45 mm
Screw Length 70 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 45 mm