GRAINGER M07080.100.0020 Socket Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Low, 20 mm Lg., 6 mm Head Ht., Plain
Item: CD3FQNModel: M07080.100.0020Cross Ref: 53GG73
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 7984
Display Qty 100
Drive Size 7 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Head Dia. 16 mm
Head Height 6 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 20 mm
Material Type Steel
Minimum Thread Length 26 mm
Screw Length 20 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 26 mm