GRAINGER M07080.060.0060 Socket Head Cap Screw Low Steel M6 x 1.00, 60mm Length, 100PK | AH7TVM 38CY44
GRAINGER M07080.060.0060 Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Low, 60 mm Lg., 4 mm Head Ht., Plain
Item: AH7TVMModel: M07080.060.0060Cross Ref: 38CY44
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 7984
Display Qty 100
Drive Size 5 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 10 mm
Head Height 4 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 60 mm
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 800 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 25 mm
Screw Length 60 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 25 mm