GRAINGER M07041.180.0070 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M18 x 1.50, 70mm Length, 5PK | AH7TVB 38CY34
GRAINGER M07041.180.0070 Socket Head Cap Screw, M18x1.5 Thread Size, Cylindrical, 70 mm Lg., 18 mm Head Ht.
Item: AH7TVBModel: M07041.180.0070Cross Ref: 38CY34
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 5
Drive Size 14 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 27 mm
Head Height 18 mm
Head Type Standard
Length 70 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 65 mm
Screw Length 70 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 174000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 65 mm
Thread Size M18 x 1.5
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Extra Fine
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.97