GRAINGER M07041.120.0070 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M12 x 1.25, 70mm Length, 10PK | AH7TUY 38CY31
GRAINGER M07041.120.0070 Socket Head Cap Screw, M12x1.25 Thread Size, Cyl., 70 mm Lg., 18 mm Head Dia.
Item: AH7TUYModel: M07041.120.0070Cross Ref: 38CY31
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 10
Drive Size 10 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 18 mm
Head Height 12 mm
Head Type Standard
Length 70 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 50 mm
Screw Length 70 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 174000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 50 mm
Thread Size M12 x 1.25
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Extra Fine
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.72