GRAINGER M07041.100.0060 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M10 x 1.00, 60mm Length, 25PK | AH7TUN 38CY22
GRAINGER M07041.100.0060 Socket Head Cap Screw, M10x1 Thread Size, Cylindrical, 60 mm Lg., 10 mm Head Ht.
Item: AH7TUNModel: M07041.100.0060Cross Ref: 38CY22
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 25
Drive Size 8 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 16 mm
Head Height 10 mm
Head Type Standard
Length 60 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 40 mm
Screw Length 60 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 174000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 40 mm
Thread Size M10 x 1
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Extra Fine
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.13