FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Head Cap Screw |
| Class | Class 12.9 |
| Combined Material & Grade | Class 12.9 Steel |
| Dimensional Standards | Din 912 |
| Display Qty | 10 |
| Drive Size | 14 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C39-C44 |
| Head Dia. | 24 mm |
| Head Height | 16 mm |
| Head Type | Standard |
| Length | 70 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 12.9 |
| Material Type | Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Tensile Strength | 1200 N/sq. mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 60 mm |
| Screw Length | 70 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 174000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 60 mm |
| Thread Size | M16 x 1.5 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Fine |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.39 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- WIHA TOOLS 02807 WIHA 02807
- AIGNEP 57510-8-1/8 Double Body, Metal Release Collet, 8mm Tube x 1/8 Inch Stem
- REGAL 007031AS88 Hand Tap, #10-24 Size, H2 Limit, 3 Flutes, Bottom With TiALN Coating
- MEM CO 3/8BSPP-LB3-O-V-SS Barb Fitting, 303 Stainless Steel, Male Bspp X Barbed, 3/8 Inch Pipe Size
- AIGNEP 13280-6-1/8 Compression Elbow, 6mm x 1/8 BSPT, Brass
- VERMONT GAGE 911251400 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.514 Inch Size
- MORSE CUTTING TOOLS 93727 Screw Machine Drill, P Dia., 135 Degree
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SNAP5362GYSCTRA Straight Receptacle, 20A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-20R, Nylon, Gray
Explore More
- KEYSHAFT
- Handheld Flashlights
- Air Ratchets
- Engine Stands and Cranes
- Galvanized Pipe Fittings
- Diggers Paving Breakers and Jackhammers
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, Blue/Beige
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 14 Inch, Black
- CHICAGO PNEUMATIC CP26 Series Clutch Screwdrivers
- JOHN GUEST Male Connectors, BSPT Thread, Acetal Gray
- MOODY TOOL Reversible Blade
- INGERSOLL-RAND Gasket Kit, For Compressor
- HOFFMAN Type 4X Flat Cover With Latch Enclosures
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB Current Switches
- STARRETT 91090 Series Duratec Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M07040.160.0070 Socket Head Cap Screw, M16x1.5 Thread Size, Cyl., 70 mm Lg., 16 mm Head Ht.
€53.52 /pack
