GRAINGER M07040.160.0060 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M16 x 1.50, 60mm Length, 10PK | AH7TUC 38CY12
GRAINGER M07040.160.0060 Socket Head Cap Screw, M16x1.5 Thread Size, Cyl., 60 mm Lg., 16 mm Head Ht.
Item: AH7TUCModel: M07040.160.0060Cross Ref: 38CY12
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 10
Drive Size 14 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 24 mm
Head Height 16 mm
Head Type Standard
Length 60 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 60 mm
Screw Length 60 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 174000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 60 mm
Thread Size M16 x 1.5
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Fine
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.21