GRAINGER M07040.120.0080 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M12 x 1.75, 80mm Length, 10PK | AH7TTT 38CY03
GRAINGER M07040.120.0080 Socket Head Cap Screw, M12x1.5 Thread Size, Cyl., 80 mm Lg., 12 mm Head Ht.
Item: AH7TTTModel: M07040.120.0080Cross Ref: 38CY03
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 10
Drive Size 10 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 18 mm
Head Height 12 mm
Head Type Standard
Length 80 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 50 mm
Screw Length 80 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 174000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 50 mm
Thread Size M12 x 1.5
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Fine
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.81