GRAINGER M07040.100.0040 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M10 x 1.50, 40mm Length, 50PK | AH7TRY 38CX84
GRAINGER M07040.100.0040 Socket Head Cap Screw, M10x1.25 Thread Size, Cyl., 40 mm Lg., 16 mm Head Dia.
Item: AH7TRYModel: M07040.100.0040Cross Ref: 38CX84
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Class Class 12.9
Drive Size 8 mm
Drive Type Hex Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 16 mm
Head Height 10 mm
Head Type Cylindrical
Length 40 mm
Material Steel
Min. Tensile Strength 1200 N/sq. mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Thread Direction Right Hand
Thread Length 40 mm
Thread Size M10 x 1.25
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Metric Fine
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.64
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)38.1
Ship width (cm)17.78
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.