GRAINGER M07030.200.0140 Socket Head Cap Screw Low Steel M20 x 2.50X140Mm, 10PK | AH7TRG 38CX69
GRAINGER M07030.200.0140 Socket Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Low, 140 mm Lg., 12 mm Head Ht., Pln
Item: AH7TRGModel: M07030.200.0140Cross Ref: 38CX69
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Display Qty 10
Drive Size 17 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 30 mm
Head Height 12 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 140 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 60 mm
Screw Length 140 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 60 mm