GRAINGER M07030.200.0120 Socket Head Cap Screw Low Steel M20 x 2.50X120Mm, 10PK | AH7TRF 38CX68
GRAINGER M07030.200.0120 Socket Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Low, 120 mm Lg., 12 mm Head Ht., Pln
Item: AH7TRFModel: M07030.200.0120Cross Ref: 38CX68
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Display Qty 10
Drive Size 17 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 30 mm
Head Height 12 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 120 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 60 mm
Screw Length 120 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 60 mm